en-USfr-FRen-GB
You are here:   Home
Register   |  Login
Membership Membership:
Latest New User Latest: vivekdobriyal
Past 24 Hours Past 24 Hours: 226
Prev. 24 Hours Prev. 24 Hours: 49
User Count Overall: 790310

People Online People Online:
Visitors Visitors: 591
Members Members: 1
Total Total: 592

Online Now Online Now:
Online ahlinza

Welcome to the African Statistical Knowledge Network platform on civil registration and vital statistics. 

African Statistical Knowledge(ASK) Networks is to address the broad consensus among African countries and development partners about the need for better statistics that lead to better policies for the achievement of the internationally agreed goals, including the MDGs.

If you are a statistician become a member and share your project, research, policy or network with thousands of African statitics professional. ASKN warmly invites you to share your knowledge with its users thoughtout Africa and the World.

 
Discussion ForumDiscussion ForumCivil Registrat...Civil Registrat...GeneralGeneralترک اعتیادترک اعتیاد
Previous Previous
 
Next Next
New Post
 7/9/2019 9:42 AM
 
 Modified By honarehzedigi  on 7/9/2019 8:43:34 PM

در کمپ ها معمولا با سم زدایی با همان شیوه سقوط آزاد و یا استفاده از داروهایی برای کاهش درد بیمار را ترک می دهند. ترک اعتیاد در کمپ، بیشترین احتمال بازگشت را دارد؛ چرا که علت های گرایش به اعتیاد نادیده گرفته می شود. توجه داشته باشید که مراجعه به کمپ همیشه در ترک مواد مخدر موثر نیست و در بیشتر آنها از روش های نادرستی استفاده می شود. مگر اینکه به دنبال کمپ معتبری بگردید و از شیوۀ درمانی انها آگاهی داشته باشید. در کمپ هایی که از روش های سنتی استفاده می کنند.

ترک مسئله ای است که بسیاری از افراد و خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کند. با این که خیلی از معتادان تمایل به ترک دارند، اما موفق به ترک نشده و سقوط های مکرری را تجربه می کند. اما این مسئله چرا اتفاق می افتد؟ یکی از اصلی ترین دلایل شکست درمان اعتیاد، عدم استفاده از روشی مناسب و استاندارد می باشد. به خاطر ماهیت و ویژگی مواد مخدر نمی توان این بیماری را مانند سایر بیماری ها درمان کرد. ترکیب عوامل روانی و جسمانی به پیچیدگی اعتیاد افزوده و درمان آن را مشکل می کند. بنابراین برای آن که فرد به طور کامل از اعتیاد پاک شود باید برای هر دو بعد این بیماری، درمانی اتخاذ نمود. در ادامه به بررسی جوانب مختلف ترک اعتیاد می پردازیم. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد می توانید از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.
 

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد به مجموعه فرآیندهایی گفته می شود که طی آنها فرد معتاد تحت نظر متخصص و یا به صورت فردی، برای قطع مصرف ماده اعتیادی اقدام می کند. هدف از ترک مواد بازگشت فرد به حالت طبیعی و سالم دوران قبل از اعتیاد می باشد.

ترک اعتیاد سبب بروز خماری و علائم ترک ، نشانه های رفتاری، فیزیولوژیک و شناختی می شود. شدت و ضعف این نشانه ها بسته به نوع ماده مخدر متفاوت است. میزان موفقیت در ترک ماده مخدر به ویژگی های شخصیتی بیمار، میزان اراده و تلاش، نوع ماده مخدر، شدت وابستگی، موقعیت اجتماعی و چگونگی مقابله با اعتیاد بستگی دارد. ترک مواد مخدر در واقع فرآیندی است که فرد سعی می کند علاوه بر قطع مصرف ماده مخدر سبک زندگی خود را نیز تغییر دهد و زندگی متعادل، بهنجار و با اعتماد به نفسی داشته باشد. 

 

مقایسه بهترین روش های ترک اعتیاد

اگر قصد ترک دارید باید قبل از هر چیزی یک برنامه ترک اعتیاد صحیح و اصولی برای خود انتخاب کنید؛ چرا که دلیل اصلی بسیاری از ناکامی ها در سیکل ترک ترک بی برنامه و هیجانی ماده مخدر توسط فرد می باشد. روش های متنوعی برای درمان اعتیاد وجود دارد.  باید توجه داشته باشید که بسته نوع ماده اعتیاد آور ( روش های مختلفی برای ترک موجود دارد ولی در تمامی این روش ها اصول مشترکی وجود دارد. در ادامه پرکاربردترین روش های ترک اعتیاد را شرح داده ایم. 

 

1- ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد 

برخی خانواده ها یا کمپ ها سعی می کنند با بستن و طناب پیچ کردن فرد مبتلا به تخت در مدت زمان کوتاه فرد را ترک دهند؛ به این روش سقوط آزاد می گویند که معایب زیادی دارد. چرا که در اولین فرصتی که فرد رها شود دوباره به سمت مصرف مواد می رود. علاوه بر این بیمار معتاد در این دوران زجر زیادی را تحمل می کند که غالبا تاثیرات روحی مضری را برای او در پی دارد. با وجود آگاهی به این خطرات بسیاری از خانواده بیمارشان را به کمپ های ترک اعتیاد می برند.

 

2- درمان های نگهدارنده

استفاده از داروی ترک اعتیاد می باشد. متادون و ب2 داروهایی موثر جهت ترک هستند که عوارض و دردهای ناشی از قطع مصرف مواد را بسیار کاهش می دهند. از این روش بیشتر زمانی استفاده می شود که دیگر روش ها شکست خورده و از دارو به عنوان یک جایگزین ماده استفاده می شود. شاید متادون به نوعی برای فرد درمان قطعی نباشد، اما با ورود به چنین درمانی دیگر برچسب معتاد به بیمار زده نشده و از بسیاری از بازخوردهای منفی اجتماعی و خانوادگی مصون خواهد بود.

3- ترک تدریجی

در کل استفاده از روش ترک تدریجی در مقایسه با روش های سقوط آزاد و قطع یک باره مواد مخدر، روش بهتری است اما همواره خطر بازگشت به مصرف مواد نیز وجود دارد.

4- روش ماتریس برای ترک اعتیاد

مدل ماتریکس روشی التقاطی است به طوری که از درمان های مختلف در کنار یکدیگر استفاده می کنند. ترک اعتیاد به روش ماتریکس  نیاز به حضور چند روز در هفته و صرف چند ساعت بیمار در مرکز درمانی دارد. بیمار در این درمان نیاز به حضور دائم و بستری در مرکز درمانی ندارد و می تواند زندگی عادی خود را ادامه دهد. این برنامه درمانی در سطح بالایی از ساختارمندی قرار دارد و برای هر جلسه و هر مرحله از درمان مباحث و اقدامات مشخصی تعیین شده است. روش ماتریکس برای 16 هفته برنامه ریزی شده است اما بسته به وضعیت بیمار می تواند تا یک سال طول بکشد.

 

5- ترک به همراه روان درمانی

استفاده از روان درمانی بهترین راه برای ترک می باشد. درمان های روانشناختی در واقع در کنار دیگر روش ها اثر مثبت خود را خواهند داشت. حضور دائمی یک مشاور و روانشناس در زندگی بیمار و امکان تماس با متخصص، احتمال بازگشت و شکست درمان را به حد زیادی کاهش می دهد. بیماری اعتیاد ریشه های بسیار قوی در افکار و کودکی فرد دارد که بدون صرف وقت نمی توان آن ها را حل نمود.

مشاور به شما می آموزد چگونه از وسوسه های فکری و تمایل برای مصرف دوبارۀ مواد جلوگیری کنید. این روش بیشترین موفقیت درمانی را داشته است؛ چرا که مرحله به مرحله به فرد آموزش داده می شود که چگونه بر اعتیاد خود غلبه کند. مزیت این روش نسبت به روش های قبلی این است که فرد بعد از ترک می تواند کاملا به زندگی عادی خود بازگردد و روابط خود را با دیگران بهبود ببخشد. در جدول زیر می توانید از بهترین روش های ترک اعتیاد به مواد مختلف اطلاع کسب کنید. برای عضویت در کانال مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

 

ترک مواد مخدر افیون ها ترک هروئین مورفین ترک تریاک

ترک شیره

شبه افیون ها ترک متادون ترک ترامادول ترک بوپرونورفین

ترک مواد محرک

ترک کوکائین ترک شیشه

ترک ریتالین

ترک مواد توهم زا

ترک ماده مخدر گل ترک حشیش  

 ترک سایر مواد اعتیاد آور

ترک الکل

ترک سیگار  دارو های اعتیاد آور

 

نکات مهم بعد از ترک اعتیاد

ترک با داشتن برنامه منظم و صحیح امکان پدیر است. اما نکته مهم که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می  دهد؛ این است که باید بدانند که ترک پیامد هایی را برای آنان به دنبال خواهد داشت که از جمله مهمترین این نکات مهم بعد از ترک اعتیاد می توان به مشکلات جنسی، درد های جسمانی، مشکلات روحی، کاهش صبر و ... اشاره داشت. که همین عوامل سبب بازگشت فرد به سمت مصرف مجدد مواد مخدر می گردد. 

 

بازگشت به مصرف مواد بعد از ترک

مشکل بسیاری از افرادی که قصد ترک مواد مخدر را دارند و موفق نمی شوند این است که در طول دوران ترک و یا حتی بعد از ترک کامل دوباره به سمت مصرف مواد سوق پیدا می کنند. این موضوع به علت بروز عوارض دردآور بعد از ترک می باشد. قرار گرفتن در شرایطی که یادآور دوران مصرف است، ولع فرد را برای مصرف بیشتر می کند. حتی معاشرت با کسانی که تجربه مصرف داشته اند (همبازی ها) احتمال لغزش را بیشتر می کند.

مصرف مجدد و بازگشت به اعتیاد علائم و نشانه هایی دارد که از مدتی قبل قابل شناسایی و پیش بینی هستند. بنابراین بهترین کار این است که زیر نظر مشاوره ترک اعتیاد این نشانه ها و علائم هشدار دهنده شناسایی شوند تا بتوان از برگشت فرد به سمت مصرف مواد جلوگیری نمود و علاوه بر آن فرایند بهبود را نیز تسریع بخشید.

 

برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد تلفنی و درمان اعتیاد به مواد مخدر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

منبع : ترک اعتیاد

New Post
 7/9/2019 10:10 AM
 
Previous Previous
 
Next Next
Discussion ForumDiscussion ForumCivil Registrat...Civil Registrat...GeneralGeneralترک اعتیادترک اعتیاد